Sebeláska – máte se ráda?

Příspěvek vložil/a dne Bře 24, 2014 kategorie Žádná Kategorie Žádné komentáře

Proč je v životě důležité mít se rád a proč nás pojem sebeláska tolik straší? Je to něco, co se v naší společnosti příliš nenosí. Od malička je nám vštěpováno mnoho zásad, které nám v pozdějším věku brání v dalším osobnostním i profesním rozvoji. Naše podvědomí je mocné a to, co je v něm uložené, ovlivňuje naše životy ve všech oblastech, které si dovedeme představit – láska, zdraví, bohatství, úspěch.

O tom si ale povíme někdy příště. Nás teď zajímá láska a potažmo sebeláska.

Mít se rád je něco, čeho se mnohdy bojíme. Aby nás lidé neodsuzovali, aby si o nás nemysleli, že jsme namyšlení. V hlavě nám znějí staré známé poučky: „Sebechvála smrdí.“ a „Se skromností nejdál dojdeš.“

Jenže my jsme si zvykli vykládat tato přísloví zcela jinak. Hovoříme zde přeci o lásce k sobě samé, ne o namyšlenosti a povýšenosti nad druhé. Takže ano, přílišná sebechvála a nosánek nahoru není to pravé, ale na druhou stranu přílišné podceňování sebe sama, nejenže není zdravé, ale dokonce nás může i poškodit.

To, že se máte zdravě ráda znamená, že si sama sebe vážíte, že jste si vědoma svých kvalit, že sama sebe přijmete takovou, jaká jste, že se do sebe vlastně zamilujete. Máte ráda své oblé křivky, své šedé oči a svůj malý nos. Vždyť tím jste přece výjimečná. Dovedete si představit, kdyby byli všichni na světě stejní? Najednou by se vytratilo to kouzlo, které nám dovoluje poznávat různé lidi, vybírat si z nepřeberného množství věcí, které chceme v životě vyzkoušet nebo se naučit a lidí, se kterými chceme trávit čas.

No a to, že jste jiná je jen součástí tohoto kouzelného světa.

Trvalo mi dlouho, než jsem si správně vyložila slova mé matky: „Ty jsi prostě jiná než my.“ A pochopila, že to nemusí být nevýhoda, že to že jsem jiná mě dělá výjimečnou. Ta výjimečnost se mi postupně začala líbit a já si uvědomila, že teprve když se mám ráda i s tou svojí odlišností, tak mě teprve může mít rád někdo jiný.

Mít se rád není nic špatného, za co by se měl člověk stydět. Naopak je to nezbytnost, abyste mohla žít naplněný a šťastný život.

Proto se začněte mít ráda. Ze začátku to může být opravdu těžké, především, pokud jste si zvykla soustředit se na své okolí více než na samu sebe.  Zkuste třeba nějaký kurz nebo motivační CD, které nastartuje váš nový plnohodnotný a kouzelný život.

Pokud chcete zkusit opravdu povedené CD na toto téma, pak se podívejte na tento odkaz: Sebeláska

Vynikající je také online kurz na téma Sebeláska: Mám se ráda – online škola sebelásky

Vyzkoušejte, co vám bude vyhovovovat nejlépe. Tak či onak, začněte se mít ráda hned teď. Čím dříve přijmete samu sebe takovou, jaká jste, tím dříve budete šťastnější se svým vlastním životem, a to za to přeci stojí, ne?

Hlavu vzhůru! Vy za to stojíte!

Comments are closed.

.