Sebemluva – pomáhá i ubližuje!

Příspěvek vložil/a dne Čvc 18, 2014 kategorie Žádná Kategorie Žádné komentáře

Také jste si všimli, že většina lidí má dar utěšovat lidi kolem sebe, když se jim stane něco špatného, přijdou o zaměstnání, zhroutí se jim vztah nebo prostě jen udělají chybu, zmýlí se? O takových lidech mluvíme jako o empatických, podporujících a skvělých kamarádech, kteří nás podpoří a podrží v dobrém i zlém. Máme je za to rádi. Možná jste právě jedním z nich.

Pokud ale uděláte tu chybu vy sami, přijdete o zaměstnání nebo váš vztah se žene do záhuby, zmýlíte se, prostě něco nevyjde, co vám říká váš vnitřní hlas? Jak s vámi mluví, nebo-li jak mluvíte sami se sebou ve své mysli? Je podporující a empatický nebo kritický a plný výčitek, někdy dokonce vulgární vůči naší osobě?

Většina lidí nejvíce kritizuje sama sebe. Každý z nás ho má, vnitřní hlas. Každý z nás mluví sám se sebou v podobě myšlenek v naší hlavě. Tento vnitřní hlas nás hodnotí, ať už kladně nebo záporně. Bohužel převažuje záporné hodnocení, tedy kritika nebo i sebelítost.

Zamysleli jste se někdy nad tím, co říká váš vnitřní hlas v nejrůznějších životních situacích? Je to váš milý vstřícný kamarád, který dokáže tolerovat vaše omyly nebo je to nepříjemný bručoun nebo dokonce vztekloun, který vám vše vyčítá nebo vám snad nadává?

Proč je o tolik jednodušší podpořit kamaráda než-li sám sebe? A hlavně napadlo vás někdy, jak vaše sebemluva ovlivňuje váš život? Možná tomu nebudete věřit, ale sebemluva je velmi důležitá a je dobré si jí začít všímat.

Může významně ovlivnit náš život. A to v obou případech, negativní sebemluvy i té pozitivní.

Ta negativní nepřátelská sebemluva nás může výrazně poškodit, ničí naše už tak nízké sebevědomí, nedovolí nám chybovat, tedy být lidmi, protože ne nadarmo se říká: “Chybovat je lidské.” a “Chybami se člověk učí.”

Pozitivní sebemluva nám dodává sebevědomí, motivuje nás a podporuje ať už se nám daří čí nikoli. Prostě je to náš nejlepší kamarád, který vždy stojí na naší straně a můžeme se na něj spolehnout.

Váš vnitřní hlas tedy významně ovlivňuje kvalitu vašeho života, vaše úspěchy nebo neúspěchy. Věnujte mu tedy pozornost a snažte se jej změnit ve vašeho věrného kamaráda. Vždyť nejvíce času trávíte sami se sebou, ne? A ať se nám to líbí nebo ne, nás samotných se prostě nezbavíme, vždy tu budeme, ať se nám to líbí nebo ne, tak proč si toho našeho vnitřního kritika nenaklonit na naši stranu a nespřátelit se s ním, přeci jenom tu s námi bude celý život. A co je na tom nejlepší? Když změníte svůj vnitřní hlas, uvědomíte si, že nejste tolik závislí na svém okolí. Už vás nebude trápit, že si okolí nevšimlo vašeho nového svetru, vašeho úspěchu v zaměstnání. Vy se přeci dokážete pochválit i tak. A když vás někdo kritizuje? Tak ať, váš vnitřní hlas dokáže stát při vás a pochopit, že z každé chyby se dá poučit a kdyby nenastala, člověk by ani nevěděl, jak být příště lepší a dělat v dané oblasti méně chyb.

Pamatujte si! NEMŮŽETE OVLIVNIT CHOVÁNÍ DRUHÝCH, ALE VŽDY MŮŽETE OVLIVNIT SAMI SEBE A SVÉ CHOVÁNÍ A JEDNÁNÍ.

Pěkný sluníčkový den 🙂

čtěte také

 

Comments are closed.

.